sobota, 22 sierpnia 2020

Pisać... jak to łatwo powiedzieć!

     Jedną z pierwszych rzeczy, które robię, gdy przychodzi do mnie nowa klasa, jest sprawdzenie ich poziomu rozpisania. Oczywiście zawsze jest jakieś zróżnicowanie, trafia się kilka jednostek potrafiących wyrażać swoje myśli adekwatnie do wieku i możliwości językowych, ale... właśnie to ale zaprząta moją głowę. Ogromna część uczniów nie potrafi pisać na takim poziomie, by płynnie wyrażać swoje myśli, budować ciekawe opisy, wnioskować i sprawnie dzielić tekst na części. Z dużą uwagą pochylam się nad redagowaniem tekstów, bo to według mnie jedna z ważniejszych kompetencji, którą mają wynieść z lekcji języka polskiego - sprawne i precyzyjne pisanie różnego rodzaju tekstów.

     Niejedna osoba powie, że nie każdy musi zostać pisarzem, literatem, poetą. Zdaję sobie z tego sprawę. To przywilej wybranych. Ale każdy będzie musiał czasami napisać pismo do spółdzielni, podanie o pracę, czy choćby przemówienie okolicznościowe. Sprawność językowa i poczucie, że można polegać na swoich umiejętnościach redakcyjnych są ważne.
    Podzielę się z Wami moim sposobem na rozpisanie 4 klasy. Od razu spieszę z wyjaśnieniem, że dzieci chętnie biorą udział w tym wyzwaniu i są podekscytowane tematami. Umawiam się z nimi, że przez kilka miesięcy będą zamiast prac domowych miały wyzwanie literackie, a na koniec otrzymają prawność Pisarza. Ułożyłam więc na tyle dużo tematów, by każdy mógł coś dla siebie znaleźć i dałam to, co najważniejsze - wybór. Link do materiałów zamieszczam TUTAJ.
    Ustaliłam z dziećmi, że w zeszytach pisarskich napiszą jedną pracę w tygodniu i na koniec miesiąca przyniosą mi wszystkie (tyle, ile było w miesiącu pełnych tygodni). Ja natomiast wybiorę najlepszą według mnie (podkreślam, że to subiektywne, ale znam się na rzeczy, bo przez 20 lat przeszytałam wieeeeele prac) i za nią postawię ocenę, pod innymi zaś dam krótką informację zwrotną. Uczniom tak się podoba to, że będzie oceniana ich najlepsza praca, że chętnie się angażują. Po jakimś czasie nawet niektórzy dopisują "myślę, że to opowiadanie najbardziej się pani spodoba" i po oddaniu zeszytów sprawdzają, czy tak jest rzeczywiście. To uczy obiektywniejszego spojrzenia na własne umiejętności. Dzieciaki dostają za te prace naprawdę wysokie oceny (mają obowiązek poprawić również błędy zaznaczone ołówkiem), więc wzrasta poczucie wartości i sprawczości.
    Przyzwyczajona do regularnego pisania klasa nie ma większych problemów z napisaniem konkretnej formy wypowiedzi ( a w kolejnych klasach piszą już określone formy, wybierając tematy) do dołączonych kryteriów sukcesu. Wiedzą, jakie są zasady ich budowania i nie mają blokady twórczej. Nie narzekają też na to, że muszą pisać - dla 6 klasy praca pisana co 2 tygodnie jest chlebem powszednim. Mam nadzieję, że moje doświadczenia i pomysły przydadzą się również Wam, albo jako sposób na rozpisanie uczniów, albo jako inspiracja, jakie tematy prac dawać uczniom do pisania.
Kasia Polak

10 komentarzy:

  1. Świetny pomysł! Dziękuję za inspirację

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Cieszę się, że materiały mogą się przydać :)

      Usuń
  2. Dziękuję. Bardzo pomocne materiały. Inspirujące :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzień dobry. Świetny pomysł i na pewno stanie się dla mnie inspiracją. Świetne tematy dla klasy 4. Zapytam nieśmiało czy ma Pani również taką listę dla starszych? Szukam ciekawych pomysłów, bo moje są już na wyczerpaniu. :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam pytanie natury organizacyjnej - na koniec miesiąca każdy uczeń przynosi około 4 wypracowania, tak? Czyli jak mam w klasie np. 20 uczniów, to dostaję do sprawdzenia 20x4... 80 wypracowań...

    OdpowiedzUsuń
  5. Czy będzie wpis o Google Classroom? https://strefa.biz/nauka/google-classroom-czym-jest-ta-nowa-usluga-od-google/

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny artykuł czekam na więcej ciekawych wpisów :3 polecam też zapoznać się z platformą https://www.jasne.online/

    OdpowiedzUsuń
  7. cru post utme past questions and answers pdf downloadSo much happy to read this blog post, you have many information put together on this article and i really appreciate your effort in sharing it.

    OdpowiedzUsuń
  8. Dawno nic Pani nie napisała. Przy okazji polecam swój serwis - prace z marketingu. Warto zajrzeć!

    Serwisy zajmujące się pomocą w pisaniu prac magisterskich, licencjackich i zaliczeniowych albo mające w ofercie gotowe prace:
    1) prace magisterskie - bardzo przydatny przy pisaniu pracy samemu. Wiele prac na wzór.
    2) prace z rolnictwa - dla tych, co potrzebują pomocy inspiracji na ciekawe tematy z zakresu rolnictwa.
    3) Dobra prace dyplomowe - tysiące prac dyplomowych różnego rodzaju.
    4) pisanie prac - dla piszących.
    5) prace zaliczeniowe - nazwa mówi sama za siebie.
    6) polskie prace - jeden z nowszych naszych serwisów.
    7) prezentacje maturalne - porady, gotowe prezentacje. Idealne dla przygotowujących się do egzaminu maturalnego.
    8) prace licencjackie - pomoc, wskazówki w pisaniu własnej pracy licencjackiej.
    Za darmo pomagają w przygotowaniu planu pracy i bibliografii. Poprawiają błędy w już napisanych pracach. Zbierają literaturę. Brak plagiatu oraz indywidualna obsługa to ich atuty. Specjaliści z wielu dziedzin czekają. Zlecenie można złożyć w biurach serwisów.

    OdpowiedzUsuń