piątek, 4 lutego 2022

Nauczyciel wieczorynkową porą

       Ponad rok temu pojawił się zupełnie niepozorny pomysł, by wzorem innych województw stworzyć Podlaską Noc Belfrów. Z tego pomysłu  i połączenia kilku silnych osobowości edukacyjnych wyszło zupełnie coś innego. Cztery kobiety, które los postawił na swojej drodze, rzuciły się na głęboką wodę zorganizowania cyklicznej kilkugodzinnej konferencji dla nauczycieli, prowadzonej online i transmitowanej na żywo. Zupełnie nie wiedziałyśmy, jak to wpłynie na nasze życie, ale z pewnością więcej wniosło pozytywnej energii i wiary w ludzi niż pożarło czasu.

      Otóż najpierw pojawiła się rzucona na spotkaniu ambasadorów Wiosny Edukacji zachęta, by tworzyć regionalne spotkania dla nauczycieli, następnie hasło – wszyscy z Podlasia niech zostaną po spotkaniu, to porozmawiamy, a później planowanie wspólnej koncepcji. Justyna Bober, Ewa Ziejewska, Edyta Ejsmont i ja – Katarzyna Polak nie organizowałyśmy do tej pory niczego wspólnie, niektóre z nas zupełnie się nie znały. Połączyła nas tego wieczoru chęć i wspólny cel.
Szybko pojawiła się potrzeba stworzenia czegoś, co jednak odróżni nas od Nocy Belfrów. Chodziło o stworzenie formuły, w której będziemy się czuły dobrze, a jednocześnie wszystkie chciałyśmy promować nas region. Bo przecież Podlasie to skarb narodowy - piękna przyroda, wielokulturowość, rewelacyjna kuchnia, zielone trasy rowerowe, urokliwe miejsca i wspaniały klimat kresów. Do tego naszym priorytetem stało się promowanie naszych nauczycieli, bo przecież ile można narzekać, że tu na wschodzie to nic się nie dzieje, a ludziom się nie chce. Wielu się chce i za każdym razem udaje nam się znaleźć fascynujące zaangażowane osoby z Podlasia, które dzielą się swoim warsztatem, doświadczeniem i charyzmą. Do tego nazwa – kompletnie nie identyfikowałyśmy się z Podlaską Nocą Belfrów; szukałyśmy innej przestrzeni, oryginalnej nazwy przyjemnie kojarzącej się z wieczorem, a nie całą nocą. Do tego Zoom umożliwiał ustawienie tła z obrazem ekranu telewizyjnego, więc wszystko połączyło się w całość. Już przy tworzeniu pierwszej Wieczorynki zapadła decyzja o kolejnych, co okazało się strzałem w dziesiątkę.

      Każda z nas ma swój wkład w tworzenie Wieczorynki – wszystkie ustalamy na podstawie głosów uczestników i zapotrzebowania temat, każda zaprasza gości. Ale też każda z nas intuicyjnie wybrała to, co lubi i w czym czuje się kompetentna. Ja na przykład opracowuję grafiki, tworzę plakaty i plansze informacyjne, zarządzam stroną FB Wieczorynki, skracam linki, by patrzyły przyjaźnie na wieczorynkowych uczestników oraz obsługuję Zooma (nawet nauczyłam się OBSa na potrzeby przesyłania na żywo transmisji). Uznałyśmy natomiast, że mimo doświadczenia szkoleniowego i posiadanych kompetencji nie będziemy występować jako ekspertki, ale poćwiczymy pokorę i zostaniemy gospodyniami Wieczorynek. Damy głos cudownym podlaskim nauczycielom i wspaniałym gościom z całej Polski. W związku z tym dbamy o to, by nasi goście czuli się dobrze, ale też nie zapraszamy wyłącznie osób związanych z edukacją, gościli u nas pisarze, psycholodzy, aktorzy. Dbamy też o inne bodźce - podlaską kuchnię i tradycje, więc pojawiają się u nas twórcy ludowi, gospodarze ciekawych obiektów, kucharze. Tak jak Podlasie jest wielokulturowe, tak i nasze Wieczorynki są spotkaniem wielopłaszczyznowym, inspirującym nie tylko edukacyjnie, ale i promującym nasz rejon. Mamy też niezwykłe szczęście do gości. Za każdym razem są wspaniali, kompetentni, cudownie inspirują widzów. Wielu z nich zostaje z nami na nieobowiązkową część Wieczorynki, czyli dyskusję, w trakcie której panuje zupełnie inna, swobodna i otwarta atmosfera. Czasami gadamy przez długie godziny i dla każdego uczestnika znajdujemy przestrzeń do wysłuchania i podzielenia się refleksją.

      Tematy, które do tej pory pojawiły się na Podlaskich Wieczorynkach Edukacyjnych to dbanie o dobrostan nauczycieli i uczniów w zdalnej edukacji, wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, inspiracje na zakończenie pandemicznego roku szkolnego z klasą, roztropne korzystanie z priorytetów MEN, ocenianie jako docenianie uczniów oraz - już za chwilę - rozwijanie potencjału zdolnych uczniów (czyli wszystkich w szkole). Wśród naszych gości pojawiło się wiele sław takich jak Ewa Radanowicz, Oktawia Gorzeńska, Mikołaj Marcela, Paweł Burczyk, Jacek Pyżalski, Adam Wajrak, Marcin Perfuński, Zyta Czechowska i Jola Majkowska, Aleksandra Pęza, Dawid Łasiński, Natalia Bielawska czy Ania Szulc  oraz cudowni ludzie z Podlasia – Kinga Gąsowska-Szatałowicz, Basia Kołcz, Kasia Olichwier-Bendig, Ania Bowtruczuk i Gosia Wiszniewska, Urszula Duda, Marek Stankiewicz, Marzanna Oniśko, Agnieszka Skarżyńska, Barbara Tarasewicz, Ada Naruk, Krzysztof Falkowski, Dżenetta Bogdanowicz, Edyta Haraburda, Dorota Budzińska, Ela Babicz, Bożena Szreder, Asia Carewicz, Beata Głębocka, Kasia Zając-Malinowska, Basia Osipczuk i Monika Koronkiewicz-Roszko. Już za chwilę spotkamy się z supernianią Dorotą Zawadzką, Wiesia Mitulską, Justyną Suchecką, Martą Traczkowską  i Kazimierzem Leończukiem, Magdą Dziejmą, Agnieszką Barszcz, Marzeną Karawiecką i właścicielami Pomysłowej Kredki.
      Wieczorynka pozyskała też patronaty Wiosny Edukacji, Podlaskiego Klubu Kreatywnych Nauczycieli (który zresztą razem z Ewą Ziejewska powołałyśmy kilka lat temu do życia), wydawnictwa Sensor, sklepu Pomysłowa Kredka, szkół Infotech i trzech CENów – białostockiego, suwalskiego i łomżyńskiego.


  Teraz organizujemy VI PWE, wiele się nauczyłyśmy organizacyjnie, zaczynamy być formułą rozpoznawalną i  mamy coraz mniej kompleksów „dziewczyn ze wschodu”. Czujemy dumę, że udało nam się dać coś wartościowego nauczycielom, stworzyć ofertę atrakcyjną dla wymagającej grupy zawodowej oraz z tego, że udaje nam się promować Podlasie. Wielkim plusem wspólnych działań jest też więź, którą stworzyłyśmy ze sobą, przestrzeń do wspólnych rozmów, ekscytacji, narzekań i inspiracji. Stajemy się coraz bardziej profesjonalnymi twórcami zasobów internetowych, ale też jesteśmy wrażliwe na problemy edukacyjne i mamy świadomość, że tworzymy ważne wydarzenie na mapie podlaskich inicjatyw edukacyjnych. Chociaż to zadanie jest pracochłonne i wymaga wyjścia poza strefę komfortu, to jednocześnie jest to jedna z piękniejszych przygód edukacyjnych, która mogła się nam przytrafić.

Materiały ze wszystkich Podlaskich Wieczorynek Edukacyjnych znajdują się na Wakelecie – zachęcam do przejrzenia zasobów:
https://wakelet.com/@Podlaskie_Wieczorynki_Edukacyjne3673

Strona Wieczorynki na FB:
https://www.facebook.com/podlaskawieczorynkaedukacyjna

Kasia Polak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz