sobota, 28 stycznia 2017

Wyzwania

           Uważam, że uczniowie lubią  ciekawe wyzwania, szczególnie, gdy mogą chociaż trochę pokazać w nich siebie. Lubia być kreatywni, ale... przy tak olbrzymim obciążeniu nauką i sprawami szkolnymi zwyczajnie nie maja już czasu lub ochoty. Postanowiłam zmotywowac ich do tego, by podjęli się wyzwania, które im rzucę - jeden wybrany przez nich projekt w ciągu półrocza za dodatkową ocenę bardzo dobrą lub celującą z najwyższą wagą. Wymyśliłam sobie dodatkowo, że chcę połączyć dwa priorytety edukacyjne, obowiązujące w tym roku - promocję czytelnictwa i technologie komputerowe. Zaproponowałam 11 zadań, ale młodzież mogła też zgłaszać swoje pomysły.               Muszę przyznać, że nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać.  Może uczniowie, zmęczeni poprawianiem ocen, odpuszczą sobie to wyzwanie (były i takie przypadki), może zrobią byle jak - na odczepnego, a może nie spodobają im się moje propozycje... Na szczęście było wręcz odwrotnie. żałuję, że nie uwieczniłam wszystkich wyzwań na zdjęciach. Dostałam całą masę ciekawych, oryginalnych projektów uczniowskich, pokazujących, jak bardzo im zależy nie tylko na ocenie, ale i na pokazaniu siebie oraz własnym rozwoju.

           Dużym powodzeniem cieszyło się "pudełko z lektury" i projekt okładki, ale dostawałam też opowiadania, tomiki wierszy, linki so stron internetowych i wizytówek własnych bohaterów, memy dotyczące lektur (ulubiona książka do tworzenia memów to jak się okazało "Balladyna"), komiksy, abecariusze z przeczytanych lektur, zakładki, całą masę quizów Kahoot z różnych zagadnień polonistycznych, plakaty interaktywne o książkach, recenzje ulubionych powieści i całkiem sporo pięknych, ręcznie wykonanych gier.


           Niektórzy, najambitniejsi, potrafili wykonać po kilka bardzo angażujących i wymagających projektów. Wierzcie mi, nie da się nie uśmiechać, kiedy kolejny uczeń prezentuje z dumą swoją pracę, otwiera pudło, teczkę jak skarbiec albo siada przy komputerze i opowiada o swoim projekcie. Wydawało mi się, że gratulowanie, chwalenie i stawianie najlepszych ocen to jeszcze za mało. Więc z całą świadomością i dumą piszę to również tutaj, na blogu: Drodzy uczniowie, jesteście wielcy, tworzycie wspaniałe rzeczy, to prawdziwa przyjemność Was uczyć.


Kasia Polak

2 komentarze:

 1. Uczniowie bardzo kreatywni, ale trudno im się dziwić, skoro Pani Polonistka aż kipi pomysłami (świetnymi pomysłami).
  Gratuluję!
  Asia
  polonistkaprzytablicy.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo, jestem z nich ogromnie dumna :)

   Usuń