sobota, 10 września 2016

Gazetka w rozmiarze mini

         Przy okazji przeprowadzki do nowej sali odnalazłam 7 tablic korkowych. Czym prędzej wykorzystałam je na zajęciach. Podzieleni na grupy uczniowie pracowali nad stworzeniem gazetek na temat "Małego Księcia". Mieli całkowitą dowolność, jeśli chodzi o treści, które umieszczają, więc dosyć twórczo podeszli do stworzenia małych podsumowań. Małych, gdyż tablice mają zaledwie 30x40 cm, czyli mniej więcej rozmiar A3.


         Młodzież ochoczo zabrała się do pracy. Jako, że biblioteka zajęta jest na początku roku przyjmowaniem, katalogowaniem, stemplowaniem i rozdzielaniem podręczników, nie mieliśmy jak wypożyczyć lektury. Z pomocą przyszedł internet, w którym znaleźliśmy rysunki i cytaty z "Małego Księcia".
        Tworzenie takiej formy prezentowania informacji jak gazetka - od pustej tablicy do gotowego przemyślanego układu elementów - wcale nie jest prostą rzeczą. Niektórzy nie mieścili się w wyznaczonych ramach, inni zapychali wolne przestrzenie, by uniknąć wrażenia pustki.
        Miło było popatrzeć na kolejne etapy pracy i oczywiście efekty grupowych zmagań. Gazetki wyszły bardzo różne, niektórzy wykorzystali notatki lekcyjne, inni cytaty, jeszcze inni skupili się na podróżach Małego Księcia. Wszystkie były efektem pomysłowości, współpracy, wiedzy i zaangażowania.
     
         Zostało jeszcze przyznać odznaki za wykonane zadanie i dobrą współpracę oraz powiesić wszystkie prace na ścianie. A gazetki cyklicznie będziemy zmieniać. Niech uczniowie podzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi przeczytanych książek, obejrzanych filmów, problemów literackich, czy zagadnień językowych.

Kasia Polak

2 komentarze:

 1. Od jakiegoś czasu ślędzę Pani stronę i jestem pod ogromnym wrażeniem... i ten pomysł bardzo ciekawy, i już myslę, by wykonać sobie takie mini gazetki na wrzesień.... Rewelacyjny pomysł na powtórzenie wiadomoęi z lektury...
  Pozdrawiam ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje małe tablice korkowe czekają juz na następne gazetki, może tym razem skuszę się na powtórzenie jakiegoś działu :)

   Usuń