Dziś pokażę dwie najlepsze, według moich czwartoklasistów, lekcje języka polskiego w tamtym roku szkolnym. Obie miały najwyższe z możliwych zaangażowanie i dawały dzieciom wybór, poczucie sprawczości, zabawę, współpracę, zastosowanie kreatywności i możliwość wyrażania siebie. Obie nieprzypadkowo rozegrały się na świeżym powietrzu i były dla moich uczniów zaskoczeniem. Ale oni kochają takie niespodzianki!
wtorek, 31 lipca 2018
piątek, 29 czerwca 2018
Wakacyjne inspiracje z Hiszpanii
Kochani, dziś post nietypowy, bowiem goszczę na łamach mojego bloga Sylwię Maciaszek-Llaneza, nauczycielkę języka polskiego w sobotniej szkole działającej przy Stowarzyszeniu Amigos de la Lengua Polaca w Walencji, która napisała do mnie z gorącej Hiszpanii, a prywatnie mamę 8-letniej Flawii. Popatrzcie, jakie twórcze polonistyczne aktywności zaproponowała na wakacje! Jestem przekonana, że sporo inspiracji można przenieść do każdej szkolnej klasy również w roku szkolnym.
niedziela, 6 maja 2018
Wyzwania na finiszu, czyli TIKowanie na pożegnanie
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, więc tradycyjnie rozpoczął się coroczny wyścig, gdy metę widać na horyzoncie - szczególnie III klasy gimnazjum starają się o jak najwyższe oceny. Oczywiście wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu stworzyłam dla swoich uczniów wyzwania, które pozwalają podnieść ocenę.
środa, 18 kwietnia 2018
Interaktywnie i TiKowo
Odkąd zaprzyjaźniłam się z platformą Sutori, staram się wykorzystywać ją w czasie lekcji. Daje ona spore możliwości, jeśli chodzi o umieszczanie różnych treści, a opiera się na osi, na której zawieszać można linki, obrazy, tekst, czy filmy. Idealnie nadaje się więc na lekcje podsumowujące. Jest prosta w obsłudze i intuicyjna. Przez początkowy okres uzytkowania daje dostęp do wszystkich elementów, później tylko kilku, co i tak pozwala na przygotowanie ciekawej lekcji lub prezentacji.
Etykiety:
aktywizacja,
aplikacja,
dzień języka ojczystego,
gra,
grupy,
grywalizacja,
kreatywność,
odwrócona,
podsumowanie,
pomysł,
powtórzenie,
prezentacja,
TIK
sobota, 17 lutego 2018
Media Project
Zainspirowana ideą edukacji globalnej postanowiłam zaproponować uczniom działania związane z problemami, dotyczącymi olbrzymiej liczby młodych ludzi na świecie. Informacje o takich zjawiskach zalewają Internet, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasła typu hejt, fake news, cyberbulling i wiele innych. Klasy III oddziałów gimnazjalnych zrealizowały w I półroczu w ramach języka polskiego projekt z użyciem technologii cyfrowych o wdzięcznej nazwie 'MediaProject'.
piątek, 2 lutego 2018
Przygody Noniego
Kiedy tylko zobaczyłam Noniego pół roku temu, od razu wiedziałam, kim jest. Wiedziałam, że nazywa się Noni i będzie bohaterem niezwykłego dzieła. Ten całkiem pokaźny, żółty, wesoły stworek skradł moje serce, a po wtuleniu się w jego miękki pluszowy brzuszek wiedziałam, że nie oprze mu się również żadne dziecko. Jest po prostu rozbrajający. Wystarczy dołożyć do niego zwykły zeszyt w twardej oprawie i wysłać w podróż, jakiej nie doświadczają zwyczajne zabawki....
środa, 31 stycznia 2018
W infograficznym skrócie
Po omówieniu ksiązki E. Hemingwaya "Stary człowiek i morze" podsumowaliśmy ją w formie infografik. Opracowanie ich poprzedziliśmy obejrzeniem kilku ciekawych przykladów, w tym dokładnie przeanalizowaliśmy infografikę z mojego ulubionego cyklu [TU] (strona anglojęzyczna). Była to również okazja do poćwiczenia translacji i poznania kilku słów w języku angielskim (w moim przypadku były to 'apprentice' - czeladnik, terminator i 'naysay' - zaprzeczyć). Wyliczyliśmy cechy infografiki i różnice między nią a plakatem lub mapą myśli. Ustaliliśmy również kryteria sukcesu do tej formy.
sobota, 13 stycznia 2018
Odwrócona kartkówka
Już jako uczennica snułam refleksje nad niesprawiedliwością wszelkich kartkówek z treści lektur. Pytania o najdrobniejsze szczegóły zabijają radość czytania, nie pozwalają skupić się na emocjach i przeżyciach wewnętrznych, które wyzwala kontakt z książką, a czynią z tego szlachetnego zajęcia rodzaj sportu. Kto zapamięta najwięcej, który szczegół może pojawć się na sprawdzianie, czym zaskoczy nas polonista. Kiedy widzę w internecie propozycje kartkówek z lektury, mam nieodparte wrażenie, że jest to rodzaj tortury czytelniczej i przyczynek do tworzenia szczegółowych streszczeń typu 'polonista cię nie zagnie'. Paradoksem staje się to, że uczeń, który przeczyta książkę, dostaje niższą ocenę od skutecznego pochłaniacza sztreszczeń.
Subskrybuj:
Posty (Atom)