Misja Syntax zakończyła się prawdziwym wyścigiem z czasem, czyli powtórzeniem wiadomości o częściach zdania. Uczniowie dzielnie poszukiwali zadań, wykonywali polecenia, odblokowywali hasło i zdobywali odznaki. Ale od początku.
piątek, 28 października 2016
poniedziałek, 17 października 2016
Misja Syntax - części zdania
Składnia zdania pojedynczego to dla gimnazjalisty jeden z trudniejszych do opanowania działów. Wprowadziłam więc na lekcjach autorski pomysł o oficjalnej nazwie Misja Syntax, ale roboczo nazwałam go kolorowe części zdania. Oto kolejne etapy mojego procesu wprowadzania i ćwiczenia składni zdania pojedynczego.
niedziela, 16 października 2016
wtorek, 11 października 2016
Zajrzyjmy do "Mieszkańców"
Wiersz Juliana Tuwima "Mieszkańcy" należy do moich ulubionych. Zasiewa w głowie ważne pytania, wzbudza emocje i każe nabrać dystansu. Postanowiłam oddać interpretację wiersza w ręce uczniów. Nie chciałam przegadać tekstu, wolałam ich własne refleksje i odniesienia do współczesności - otaczającego ich świata. Ani razu nie przeczytaliśmy wiersza. Wysłuchali za to jego wersji muzycznych, świetnego wykonania tekstu przez Buldoga i wartego obejrzenia teledysku uczniów warszawskiego liceum. Widziałam, że uśmiechają się w trakcie słuchania.
Od razu obejrzeliśmy też film dokumentalny, inspirowany "Mieszkańcami", który doprowadził nas wszystkich do śmiechu. Bazując na emocjach, porozmawialiśmy chwilę o stosunku poety do tytułowego bohatera wiersza i przeszliśmy do budowania współczesnego obrazu mieszczan.
Od razu obejrzeliśmy też film dokumentalny, inspirowany "Mieszkańcami", który doprowadził nas wszystkich do śmiechu. Bazując na emocjach, porozmawialiśmy chwilę o stosunku poety do tytułowego bohatera wiersza i przeszliśmy do budowania współczesnego obrazu mieszczan.
piątek, 7 października 2016
Gramy w powtórzenie
Podsumowując omawianie "Skąpca" Moliera zaproponowałam uczniom stworzenie gier planszowych. Ochoczo przystąpili do realizacji pomysłu. Każda para uczniów dostała pustą planszę do stworzenia gry. Okazało się, że całkiem sporo darmowych pustych plansz można znaleźć w internecie, chociażby tu, tu, tu, czy tu.
wtorek, 4 października 2016
Żywy plan wydarzeń
Dzień w Kropki
Za nami Międzynarodowy Dzień Kropki. Jak go obchodziliśmy? Na języku polskim obejrzeliśmy dwa krótkie filmy, jeden animowany o małej Vashti "The Dot", drugi to dający do myślenia film Włodka Markowicza "Kropki". Każda lekcja zaczęła się od wejścia przez kropkowy portal, żeby uczniowie wiedzieli, że nie jest to dzień zwykły w szkole.
Lekcja z kodem w tle
W trakcie porządków w piwnicy w ręce wpadły mi stare drewniane klocki. Już wędrowały do kosza, kiedy napadł mnie znienacka pomysł, by je wykorzystać na zajęciach. Jak zwykle w takich chwilach okazja znalazła się sama. Ba, nawet wołała o wykorzystanie. W ruch poszły kody QR i barokowe nurty w literaturze.
Subskrybuj:
Posty (Atom)