sobota, 18 lutego 2017

Powtórzenie w cenie - buszujący w imiesłowach

       Powtórzenie wiadomości o imiesłowach w klasie I.... Brzmi nudno, więc koniecznie należy je ożywić. Do tego celu wykorzystałam kilka sprawdzonych sposobów na zaktywizowanie klasy i urozmaicenie lekcji. Na początek wykorzystaliśmy niezastąpione kości Story Cubes - każdy dostał jedną kość i tworzył czasowniki, od których budował różne formy imiesłowów. Juz samo trzymanie i turlanie kostek było ciekawe, a wymyślanie własnych przykładów całkowicie spersonalizowało pracę.

      Następną lekcję poświęciliśmy na stacje zadaniowe, przy których ułozone były zadania przeznaczone do wklejenia do zeszytu i wykonania poleceń. Były one na tyle zróżnicowane, że przy 8 stacjach każdy mógł wybrać odpowiedni poziom trudności i rodzaj ćwiczeń.
      Na tablicy uczniowie zapisywali, które stacje odwiedzili i wykonali przy nich zadania. Za prawidłowe zrobienie odpowiedniej ilości poleceń mozna było zdobyć określoną ilość plusów, więc tablica szybko zapełniała się znaczkami.
      Niby niewiele, a jednak lekcja zupełnie inna, dynamiczna, dająca młodzieży swobodę, indywidualizująca pracę i pokazująca, że nie taki imiesłów straszny, jak się wydaje. Podsumowując, przećwiczywszy poznane imiesłowy, nie jesteśmy rozpaczający! (I tak cztery formy imiesłowowe w jedno zdanie na pamiętkę wtłoczyłam...)

Kasia Polak

2 komentarze:

  1. Pani Kasiu, jak zwykle - świetnie, kreatywnie, bajecznie! Zauroczyły mnie tabliczki / stacje. Gdzie je Pani nabyła?

    OdpowiedzUsuń